KONYA ATATÜRK A.Ö.L
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

guitar pro 5

guitar pro 5 Empty guitar pro 5

Mesaj  özdenn Ptsi Tem. 28, 2008 1:37 pm

guitar pro 5 Copyri10

gitar pro 5

gitarla ilgilenen arkadaşlar için Wink

burdan buyrun Very Happy
özdenn
özdenn

guitar pro 5 Empty Geri: guitar pro 5

Mesaj  özdenn Ptsi Tem. 28, 2008 2:13 pm

arkadaşlar proğramı verdim bide anlatım yapayım istedim
kullanmada zorluk çeken arkadaşlar olabilir

guitar pro 5 1110

1:arkadaşlar burada gördüğünüz sizin gitarınızın telleridir.ama guitar pro'da bu tel dizilimi tersten oler yani sizin gitarınızın en alttaki(ince mi) teli burada en üstte gösterilir.

2:buradan programdan çalan şarkının hızını ayarlayabilirsiniz.eğer çok zor bi parça ile uğraşırsanız bu işinize çok yarayacaktır.

3:burası sanal klavyedir.bi parça programda çalınırken burada da ayrıyeten gösterilir.

4:buradan çalan gitarın sesini yada sesin hangi kolondan geleceğini ayarlabilirsiniz.ayrıca (acustic guitar steel) yazan yere tıkladığınız zaman gitar türünü istediğiniz bi başka türe çevirebilirsiniz(mesela akustik gitarı distortion türüne çevirebiliriz)

guitar pro 5 2210

1:işte örnek bi tab.şimdi burada gözüken 10 rakamının anlamı gitarda alttan ikinci(si teli)'basacağımız anlamına geliyor.programın en güzel yanı space tuşuna bastığımızda bize şarkıyı hareketli olarak çalıyor ve nerede hangi telde kaçıncı perdeye basacağımızı gösteriyor.

2:burası gitarı seçeceğimiz yerdir.örnek olarak biz şimdi hakanının gitarını görmekteyiz yani onun bu şarkıda ne çaldığını görmekteyiz.eğer değiştirmek istersek alttakilerden birisine tıkladığımız zaman mesela demir demikana tıklayalım o zaman onun ne çaldığını göreceğiz.

3:burada eğer bi gitarı yalnız dimlemek istiyorsak onun tabları açıkken s işaretli yere tıklayacağız veya onun şarkının içinden çıkmasını istiyorsak m ikonuna basacağız..

guitar pro 5 3310

1:burada gördüğünüz gibi iki tele aynı anda basıyoruz.

2:burada da sanal klavye üzeride hangi notaları basıldığını gösteriyor.

3:bu xxx işaretleri palm mute anlamına geliyor yani gösterilen yerlere basaıyoruz ama sağ elimizlede gitarı susturuyoruz.

4:işaretli yerde hangi enstürmanın nerde giceğini gösteriyor.yani distortion gitar yeşil alandan itibaren devreye giriyor.eğer bi yeşil olan yere tıklatsak direk distortion gitarın şarkıya girdiği yerden başlayacaktır.

arkadaşlar umarım işinize yarar
kolay gelsin şimdiden

not : alıntıdır
özdenn
özdenn

Mesaj  özdenn Ptsi Tem. 28, 2008 2:23 pm

farklı bi yönden anlatım daha basit ama gerekiyor ilk aşamalarda

guitar pro 5 110

bu tuş sayesinde Şarkımızı çalmaya başlıyoruz

guitar pro 5 210

Tabi ki de bir seferde anlaşılmaz şarkının detayları bu yüzden kendim ilerletirim yavaş yavaş yaparım diyorsanız adım adım ilerletme tuşu mevcut

guitar pro 5 310

bu tuşla da şarkının en sonuna ya da ilk başa dönme fırsatı veriyor.

guitar pro 5 410

bu seçenekle de şarkının metronomunu düşürebilir ya da yükseltebilirsiniz çalışma esnasında metronom da oynama yapsanız da sonra mutlaka kendi ritminde çalışmayı ihmal etmeyin

kolay gelsin
özdenn
özdenn

Mesaj  özdenn Ptsi Tem. 28, 2008 2:32 pm

ayrıca bi eklenti yapacağım anlatımlarda tab kelimesi geçmiş tab hakkımda biraz bilgi vereyim :

tab okuma nedir ?

tab okuma notanın kolaylaştırılmış halidir.tab okumada nota diye bi olay yoktur yani öyle anlamada zorluk çektiğimiz nota işaretleri yoktur,onun yerine rakamlar vardır.tablar genelde birbirine paralel 6 çizginin oluşturduğu bir dizi üzerine yazılır. bu çizgiler gitarınızdaki telleri gösterir fakat dizinin en üstündeki tel sizin gitarınızdaki en alt teldir ve bu şekilde sıralanır. mesela bir çizgide 5 rakamı var bu gitarınızdaki o telin üzerinde 5. perdeye basacağınızı gösterir. alt alta birkaç rakam varsa buda o tellerin hepsine aynı anda basılacağını gösterir .

umarım anlaşılır şekilde olmuştur tam olarak anlatamadım ama umarın bu kadarı da yeter

şimdiden kolay gelsin arkadaşlar...
özdenn
özdenn